Go to main content

Az ACSI Eurocampings elonyei

  • 33 országban több mint 9400 kemping ACSI éves ellenőrzést tart

  • Biztonságos és könnyen foglalható Sátorhelyek és bérelhető szálláshelyek

  • Több mint 250 szűrési lehetőség Több mint 300 000 megbízható értékelés

Kempingezés a még felfedezetlen Albániában: gyönyörű és egyedülálló

Van egy ország a Balkánon, amely természeti szépségét tekintve mindenképpen ott van Európa legszebb kempingjeinek listáján: Albánia! Itt azonban nemcsak a természet csodálatos. Albánia történelme rendkívül gazdag, és gazdag kultúrát kínál. Mindemellett megfizethető nyaralási helyszín is. Ennek köszönhetően az utóbbi években egyre több kempingező veszi célba ezt az Adriai- és Jón-tenger partján fekvő kis országot.

Egy gyöngyszem az Adrián

Albánia lélegzetelállító tájakkal kényezteti a látogatókat. Az Albán Alpok magas hegyeitől kezdve egészen a homokos tengerpartokig sokféle élményt tartogat. Az összes közül mi a legjobb? Ennek a természeti szépségnek a megtekintéséhez nincs szükség az útlevelében pecsétre!

A kempingezés során a természet közelében maradhatunk, a tömegektől távol, amivel a kempingezés terén népszerű országokban gyakran szembesülünk. Albániában fenyőerdők között, egy tó partján vagy hegyekkel körülvéve lehet kempingezni. Az albán emberek vendégszeretetének köszönhetően rögtön azt érezzük, hogy örömmel fogadnak bennünket.

Nemzeti parkok és tavak

Szerény mérete ellenére Albániában számos kiterjedt természetvédelmi terület található. A madarászat kedvelőinek Divjakë-Karavastában 230 különböző madárfaj megtekintésére van lehetőségük. A Theth Nemzeti Parkban viszont hiúzokat, medvéket és farkasokat lehet megfigyelni.

Érdemes meglátogatni Albánia legmagasabb hegyét, a Tomorrt is, ahonnan több kilométerre nyílik kilátás. Albánia emellett a tavak országa, kirándulhatunk például a Shkodër-tóhoz vagy a történelmi Ohridi-tóhoz. Észak-Albánia a Drin folyó víztározójánál még egy fjordszerű élménynek is otthont ad!

Vissza az időben

Albánia néha olyan, mintha visszautaznánk az időben. Az országot még nem fedezte fel a tömegturizmus, amitől alapvetően egy békés nyaralási helyszín. A kempingezés azonban egyre népszerűbb, és a kempingek száma folyamatosan növekszik.

Nagyon széleskörű szolgáltatások gyakran még nem állnak rendelkezésre. Az úszómedencék például még mindig ritkák a kempingekben. A gyermekek számára ugyanakkor gyakran kisebb játszóterek állnak rendelkezésre. A higiéniai létesítmények egyszerűek és néha szokatlan elrendezésűek, de általában rendben vannak.

Az ország népszerűségének növekedése különösen jól érzékelhető az olyan ismert tengerparti városokban, mint Vlorë és Durrës. Itt minden évben új szállodák épülnek, és a tengerparti fürdőhelyek nyáron zsúfoltak. Az ország belső része azonban még mindig érintetlen, és rengeteg lehetőséget kínál a tömeges turizmustól mentes, autentikus Albánia megismerésére.

Élénk főváros

Tirana, Albánia fővárosa folyamatosan változik és gyorsan fejlődik. A város szíve a Skanderbeg tér. Ezen a téren Skanderbeg tábornok – Albánia nemzeti hősének – szobra mellett a Nemzeti Történeti Múzeum található.

A városra nyíló panoráma megtekintéséhez fel kell szállni a Dajt-hegy (1631 méter) tetejére vezető felvonóra, ahonnan számos túraútvonal indul a hely felfedezésére. Emellett a városban a Bunk'Art 1 és 2 is várja a látogatókat. Ezek a múzeumok a város mozgalmas történelmére utaló, régi bunkerkomplexumban és nukleáris óvóhelyen helyezkednek el.

Mivel Tiranában mindenféle étterem, lounge bár és divatos üzlet várja az érdeklődőket, így a kempingből remek lehetőség kirándulni a városba.

Rómaiak és törökök

A ma Albániának nevezett terület gyönyörű tájakkal és csodálatos éghajlattal rendelkezik. Ezzel a rómaiak és később a törökök is egyetértettek. Ebből kifolyólag sok helyen találunk olyan ősi építményeket, amelyek e történelmi kultúrák jelenlétéről tanúskodnak. Így például a régészeti helyszínek, amfiteátrumok, bazárok és a keleti ihletésű paloták.

Az UNESCO Világörökség részét képező Berat és Gjirokastër, városok különösen híresek a történelmükről. Berat városképét az utcák labirintusával körbeölelt és nyolc templomot magába foglaló fellegvár uralja.

Gjirokastër városát az ország legrégebbi és leghangulatosabb városának tartják, amely török kori építészetéről és szűk utcáiról ismert. Egyszóval Albánia remek úti cél azoknak a kempingezőknek is, akik gazdag kultúrát szeretnének felfedezni.

Albánia ízei

Az albániai éttermekben az ország változatosságát türköző konyhával találkozhatunk. Ez túlnyomórészt mediterrán, török és balkáni ízek keveréke, amelyek elsősorban friss alapanyagokat, gyógynövényeket és fűszereket tartalmaznak.

Jellegzetes helyi ételek közé tartozik például a tavë kosi (bárányhúsból készült étel joghurttal), a fërgesë (paprikás, paradicsomos és sajtos pörkölt) és a byrek (leveles tészta különböző töltelékekkel).

Kellemes éghajlat

Albánia mediterrán tengerparti éghajlata és a szárazföld belsejében uralkodó kontinentális éghajlata egész évben kellemes hőmérsékletet biztosít. Különösen a tengerparton melegek a nyarak és enyhék a telek, míg a szárazföld belsejében kissé hidegebb lehet. Az átlagos évi hőmérsékletek a következők:

  • Január: 10 fok
  • Február: 13 fok
  • Március: 16 fok
  • Április: 19 fok
  • Május: 23 fok
  • Június: 28 fok
  • Főszezon: 28-31 fok
  • Szeptember: 27 fok
  • Október: 20 fok
  • November: 17 fok
  • December: 12 fok

Mit kínál az albániai kempingezés?

Az albániai kempingezés nyugalmat, a természet szépségét és egyedülálló kulturális élményt nyújt. A kempingből kiindulva tökéletesen megtapasztalható az ország szépsége. Készüljünk fel egy olyan nyaralásra, amikor a kitaposott ösvényektől távol kell haladni a még felfedezetlen úti célok felé. Háborítatlan természet, nemzeti parkok, tavak és csak csónakkal megközelíthető helyek – Albániában mindez megtalálható.

Fontos információk az albániai utazáshoz

Benzin (Euro Unleaded 95, Oktan 95, Benzinë pa plumb és Super Plus 98, Unleaded 98, Oktan 98) könnyen elérhető, akárcsak a dízel (Diesel, Gazoil, Nafte). Az LPG viszonylag sok töltőállomáson kapható. A PB-gáz tankolásához az olaszországi (tányér) csatlakozót használják. A benzinkutak gyakran a nap 24 órájában nyitva vannak. Készpénzzel mindenhol lehet fizetni, viszont hitelkártyával vagy bankkártyával nem mindenhol. Vannak olyan töltőállomások, ahol az alkalmazottak töltik fel az autót.

Az elektromos autózás még nincs igazán megkönnyítve, csak a főváros, Tirana környékén található néhány töltőpont.

A hegyi utak többsége keskeny, gyakran kanyargós és meredek útszakaszok is előfordulnak. Télen az északi és délkeleti hegyi utak a havazás és a jég miatt veszélyessé válhatnak.

Albánia infrastruktúrája más európai országokhoz képest csak közepes. A főutak jó állapotban vannak, de sok mellékút keskeny és nincs megfelelően karbantartva. Gyakoriak az útépítések, viszont az erre figyelmeztető közúti jelzőtáblák hiányosak lehetnek. Ráadásul a közlekedési szabályokat nem mindig tartják be. Fokozottan oda kell figyelni a lassú forgalomra, az elkallódó állatokra és a nehéz útviszonyokra, különösen hegyvidéki területeken és rossz időjárás után. Az éjszakai autózás nem ajánlott a kivilágítatlan utak, a világítás nélküli járművek és a láthatatlan veszélyek, például a kátyúk és a gyenge útszegélyek miatt.

Albánia több útvonalon is elérhető Olaszországból. Triesztből, Anconából, Bariból és Brindisiből gyakran hetente többször is indulnak kompjáratok Albániába. A legtöbb kompjárat Durrësből, a Tiranához közeli kikötővárosból indul. Brindisiből a hajók a dél-albániai Vlorë és Sarandë felé is közlekednek. Albánia jól kombinálható a görög Korfu szigetével is; a komp Sarandëből indul.

A tompított fényszórók használata kötelező rossz látási viszonyok között, éjszaka és az alagutakban. Az egyenrangú utak kereszteződésében a jobbról érkező forgalomnak van elsőbbsége, hacsak a közúti jelzőtáblák másképp nem jelzik. A villamosoknak és vonatoknak mindig elsőbbsége van. A járművezetők csak kihangosítva telefonálhatnak. Hegyi utakon a felfelé haladó forgalomnak elsőbbsége van a lefelé haladóval szemben. A 12 év alatti gyermekeket elöl és hátul is megfelelő gyermekülésben vagy ülésmagasítóban kell szállítani. Ha a gyermek az autóban elöl ül, háttal az autó elejének, akkor a légzsákot ki kell kapcsolni.

A sötétben való vezetést kifejezetten kerüljük. Sok út kivilágítatlan. Csak a főbb főutakon van világítás. Ráadásul az utcai lámpák is rendszeresen meghibásodnak. Ezenkívül sok jármű közlekedik világítás nélkül.

Az autóban kötelező a figyelmeztető háromszög, az elsősegélydoboz és a biztonsági mellény a vezető számára. Ajánlatos minden utas számára biztonsági mellényt vinni. Aki sötétben vagy rossz látási viszonyok között, lakott területen kívül az úton vagy az út mentén közlekedik, köteles biztonsági mellényt viselni. Az autóban kötelező tartalék izzókészletet tartani. Ez azonban nem vonatkozik a xenon-, neon- vagy LED-lámpákkal felszerelt autókra. Ajánlatos tűzoltó készüléket, pótkereket és vontatókötelet is magunknál tartani.

Az autó-lakókocsi kombináció legfeljebb 4 méter magas, 2,50 méter széles és 16,50 méter hosszú lehet (az egytengelyes lakókocsi önmagában legfeljebb 6,50 méter hosszú, a kéttengelyes lakókocsi pedig legfeljebb 8 méter hosszú lehet). A lakóautó legfeljebb 8 méter hosszú lehet. Albánia szigorúan ellenőrzi ezt, és nem fogad el hosszabb lakókocsikat vagy lakóautókat. A hosszba beleszámít a hátsó kerékpártartó is.

A kerékpáros védősisak kötelező. A kerékpárnak csengővel és megfelelően működő fékkel kell rendelkeznie. A csomagtartón nem szállítható utas (de 6 éves vagy annál fiatalabb gyermek gyermekülésben szállítható). Egymás mellett kerékpározni tilos, de a 10 éves vagy annál fiatalabb gyermek kerékpározhat közvetlenül a felnőtt mellett. Csak kerékpárúton szabad két személynek egymás mellett kerékpározni.

Az A1-es autópálya Albánia legnagyobb autópályája. A Kalimash-alagútnál útdíjat kell fizetni.

Rossz látási viszonyok esetén vagy sötétben kötelező a figyelmeztető háromszög, még akkor is, ha más okból, például kanyar vagy hegy miatt nem látszik időben. A figyelmeztető háromszöget legalább 50 méterre a gépkocsi mögött kell elhelyezni. Albániában nincs közúti segélyszolgálat. Számos autómárka esetében nagyon nehéz pótalkatrészeket beszerezni. Ezért tanácsos néhány szerszámot és pótalkatrészt, például emelőt, ventilátorszíjat és ablaktörlő lapátot magunkkal vinni.

Hívja a 112-es segélyhívószámot baleset, illetve veszély esetén, vagy ha az autó az úton lerobban és veszélyes helyen áll. Lerobbanás esetén hívja a közúti segélyszolgálatot nyújtó biztosítójának segélyhívó számát.

Ne feledjük, hogy Albániában a legtöbb kemping az európai átlagnál alacsonyabb színvonalú. A legtöbb esetben azonban van áram a kempingben. A kempingek gyakran szállodák és panziók közelében találhatók. A kempingeken kívüli kempingezés megengedett. Azonban mindig célszerű a helyszínen tájékozódni, hogy ez az adott helyen megengedett-e. A nemzeti parkokban, magánterületeken és természetvédelmi területeken ugyanis tilos.

Védekezzen a kullancsok ellen, mivel azok betegségeket terjeszthetnek. A veszettség veszélye miatt kerülje az emlősállatokkal való érintkezést. Ajánlott csak saját magunk által meghámozott gyümölcsöt, valamint jól átsütött húst és halat fogyasztani. Az eurót elfogadják, de érdemes odafigyelni az alkalmazott árfolyamra.

Érdekes ötleteket és ajánlatokat kaphat

Hírlevelünkben rengeteg ötletet, újdonságot, az ACSI ajánlatait, valamint gondosan válogatott partnerek hirdetéseit olvashatja. Az hírlevelét legfeljebb heti egy alkalommal küldjük.

Adatai biztonságban vannak, azokat nem adjuk át másoknak